Wykaz prac nagrodzonych w konkursie na wyróżniającą się pracę dyplomową w 2022 roku

Wykaz prac nagrodzonyc w konkursie na wyróżniającą się pracę dyplomową w 2022

 

PRACE NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE w roku 2022

I MIEJSCE

Praca nr 8 - zaopiniowana przez dra inż. Ryszarda Matusiaka

Autor: mgr inż. Marcin Niebrzydowski, Politechnika Poznańska

Wydział Inżynierii Mechanicznej

Promotor: dr inż. Krzysztof Netter

 

Tytuł pracy: Konstrukcja przenośnika do wyrobów spożywczych 

 

Czytaj więcej

„Dyplomant wykonał autorskie rozwiązanie projektowe według własnego pomysłu stanowiące zautomatyzowany system konfekcjonowania produktów spożywczych (chleb tostowy w kilku wariantach opakowań jednostkowych), praktycznie dokonał weryfikacji przyjętych założeń, określił potencjalną skuteczność rozwiązania i wykonał docelową aplikację przemysłową, łącząc rozwiązania typowo mechaniczne z elektronicznymi (czujniki, napędy elektryczne, siłowniki pneumatyczne, itd.), które bieżąco były weryfikowane i z sukcesem wdrożone w firmie PiDT Engineering Sp. z o.o., która w wydanej opinii z 07.10.2021 r. podkreśliła, że opracowana konstrukcja została wdrożona w przedsiębiorstwie Benus i wraz z maszyną pakującą przyczynia się do znaczącego wzrostu wydajności produkcji w przedsiębiorstwie.   Praca oceniona i obroniona 23.09.2021 r. została oceniona jako bardzo dobra, zaś Recenzent i Promotor podkreślili jej nowatorskość, oryginalność i znaczący wkład w rozwój systemów urządzeń do pakowania i paletyzacji. Dlatego uważam, że praca w pełni zasługuje na wyróżnienie jej nagrodą.”

 

II MIEJSCE

Praca nr 14 - zaopiniowana przez dra inż. Edmunda Przybyłowicza

Autor: mgr inż. Paweł Skiba, Politechnika Poznańska

Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu

Promotor: dr inż. Tomasz Gajewski

Tytuł pracy: Analiza żelbetowych płyt kanałowych z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych

„Praca dyplomowa magisterska mgr inż. Pawła Skiby jest związana z analizą płyt kanałowych obciążonych klasycznym obciążeniem statycznym. Ze względu naukowego praca jest unikatowa. Wykorzystuje bowiem sztuczną sieć neutronową ,,nauczoną” dla potrzeb automatyzacji projektowania płyty w zależności od przyjętego obciążania. Ze względu na automatyzację procesu, w tym automatyczną budowę modelu wykorzystującą oprogramowanie Python oraz metodę elementów skończonych, której rozwiązanie wykonano w programie Abaqus Standard. Praca jest wyjątkowa. Zadanie zostało wykonane niemalże w całości przez studenta i uwzględniło wiele nowatorskich aspektów. Klasyczne obliczenia projektowe zostały zaimplementowane z wykorzystaniem sieci neuronowej wraz z uwzględnieniem nowoczesnych kierunków projektowania. (…) Praca składa się ze skryptów pozwalających na stworzenie i obliczenie modeli kanałowych spełniających odpowiednie wymiary geometryczne, które następnie używane są jako modele służące do wyuczenia oraz testowania sztucznej sieci neuronowej. Użytkownik po wyuczeniu sztucznej sieci neuronowej otrzymuje gotowy algorytm, który po wprowadzeniu danych wejściowych, w przeciągu ułamka sekundy oblicza efektywne właściwości danego wycinka płyty kanałowej o określonej geometrii.

Praca jest niewątpliwie godna uwagi i zasługuje na wyróżnienie. Dyplomant pozyskał nową wiedzę i umiejętności nie objęte programem studiów, poprawnie wykorzystał i dobrał bibliografię, trafnie sformułował wnioski i zrealizował cel pracy.”

 

III MIEJSCE

Praca nr 1 - zaopiniowana przez prof. dra hab. inż. Leopolda Berkowskiego

Autor: mgr inż. Mikołaj Andrzej Drynda, Politechnika Poznańska

Wydział Inżynierii Mechanicznej

Promotor: prof. dr hab. inż. Jan Żurek

Tytuł pracy: Badania czasochłonności rzeczywistych procesów technologicznych obróbki  

„Istotą wytwarzania wyrobów jest realizacja założonego procesu technologicznego gwarantującego ich jakość i mały koszt wykonania, zależny między innymi, od czasu trwania zabiegów. W pracy dokonano porównania wyników pomiarów czasochłonności rzeczywistych procesów z czasem procesów założonym teoretycznie, zawartym w karcie technologicznej. Badania miały na celu wprowadzenie zmian poprawiających efektywność ocenianych zabiegów. Praca realizowana była w ramach praktyki studenckiej w Zakładach FORMELEON w Grudziądzu, gdzie wyniki badań w niej zawarte miały służyć za przewodnik przy projektowaniu i realizacji procesów technologicznych.

Analizowano 29 zabiegów frezowania realizowanych na czterech centrach obróbczych o różnych charakterystykach, przy czym liczba sztuk obrabianych części maszyn (przedmiotów) była różna – od jeden do trzydzieści sztuk. Badania wykazały, że większość procesów realizowana była w czasie krótszym od założonego w karcie technologicznej. Skutkiem tych badań zaproponowano istotne, korzystne dla zakładu, zmiany technologiczne i organizacyjne ocenianych procesów, oraz dalsze działania nad ich doskonaleniem.

Praca magisterska inż. Mikołaja Dryndy przedstawiona została poprawnym językiem i prezentuje wartościowy materiał dotyczący doskonalenia procesu technologicznego. Jej wartość jest tym większa, że zawiera wyniki doświadczeń mogących służyć za podstawę przy projektowaniu nowego procesu technologicznego i przynieść efekty ekonomiczne w konkretnym zakładzie. A zatem, pracę oceniam pozytywnie i proponuję jej wyróżnienie nagrodą w konkursie „Wyróżniająca się praca dyplomowa w dziedzinie techniki” Federacji Stowarzyszeń Technicznych NOT w Poznaniu.”

 

 

WYRÓŻNIENIA

Praca nr 4 - zaopiniowana przez prof. dra hab. Piotra Golińskiego

Autorka: mgr inż. Kamila Góra, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Inżynierii Środowiska

Promotor: dr inż. Sebastian Kujawiak

Tytuł pracy: Analiza możliwości modernizacji oczyszczalni ścieków bytowych dla miejscowości Kluczewo, gmina Ostroróg

 

„Zgłoszona do nagrody praca dotyczy znanych i rozpracowywanych już wielokrotnie problemów niewystarczających możliwości technicznych oczyszczalni ścieków, idącego za tym zanieczyszczenia środowiska, płaconych kar i w konsekwencji pilnej potrzeby poprawy sytuacji celem sprostania stawianym dyrektywom. Celem tej dysertacji była analiza możliwości modernizacji oczyszczalni ścieków bytowych w miejscowości Kluczewo, gmina Ostroróg. (…) Podsumowując chciałbym stwierdzić, że tematyka realizowanej pracy nie należy do nowatorskich choć została rzetelnie wykonana. Przyznanie nagrody za wyróżniającą się pracę dyplomową wymaga takich właśnie pomysłów i rozwiązań. Brakuje mi również informacji nt. ogłoszenia drukiem uzyskanych wyników – w dotychczasowej historii laureaci tej nagrody legitymowali się liczącym się dorobkiem własnym. Dlatego też nie popieram wniosku o przyznanie nagrody za wyróżniającą się pracę dyplomową ale uznając ekologiczne aspekty tematyki oraz potrzebę bezwzględnej walki o poprawę czystości środowiska sugeruję by dysertację tę uhonorować np. dyplomem za rzetelne rozpracowanie zagadnienia wraz z zaleceniami zmierzającymi do poprawy jakości wód i gleby.”

 

Praca nr 7 - zaopiniowana przez dra inż. Radosława Szczerbowskiego 

Autor: mgr inż. Mateusz Lisiecki, Politechnika Poznańska

Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki

Promotor: dr inż. Bartosz Olejnik

 

Tytuł pracy: Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa dla sieci SN ze źródłami rozproszonymi wyposażonymi w przekształtniki energii 

„Praca dyplomowa magisterska dotyczy wpływu źródeł rozproszonych z przekształtnikami energii na elektroenergetyczną automatykę zabezpieczeniową. Podjęty przez Autora temat pracy dyplomowej jest bardzo aktualny, ze względu na rosnącą liczbę urządzeń wytwórczych włączanych do sieci elektroenergetycznej na poziomie niskiego i średniego napięcia i ich wpływu na pracę systemu i jego bezpieczeństwo. Autor analizuje skuteczność i poprawność funkcjonowania zabezpieczeń od skutków zwarć międzyfazowych, a w przypadku braku prawidłowego zadziałania proponuje rozwiązania bazujące na zastosowaniu kryterium podimpedancyjnego. (…) Praca napisana jest starannie, drobne błędy redakcyjne oraz językowe nie wpływają na ogólną wysoką ocenę. Praca zawiera 46 pozycji bibliograficznych. Rekomenduję w/w pracę do wyróżnienia.”

 

Praca nr 10 - zaopiniowana przez dr hab. inż. Beatę Starzyńską 

Autorka: mgr inż. Anna Płuciennik, Politechnika Poznańska

Wydział Inżynierii Zarządzania

Promotor: dr hab. inż. Katarzyna Grzybowska, prof. PP

 

Tytuł pracy: Analiza wpływu zmiany struktury wyrobu gotowego na wartość komponentów niewykorzystanych do produkcji

„Praca lokuje się w obszarze tematycznym konkursu, bowiem dotyczy dwóch ważnych obszarów w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa: zarządzania produkcji oraz logistyki. Realizacja pracy wymagała również rozpoznania konstrukcji oraz struktury wyrobów badanego przedsiębiorstwa (w przypadku wyrobów kosmetycznych - głównie receptur produktowych oraz specyfikacji materiałów pomocniczych do produkcji).

Praca dotyczy głównie problemu konieczności niszczenia surowców produkcyjnych, niewykorzystanych w procesach wytwórczych. Wynika to głównie z faktu wprowadzania przez przedsiębiorstwo na rynek nowych produktów, wyrobów o modyfikowanym składzie recepturowym oraz rozwiązań powodujących mechanizm tzw. "wydłużania" cyklu życia produktu na rynku. Wprowadzanie na rynek nowych projektów jest konsekwencją nadążania za wymaganiami klientów - jednocześnie prowadzi do znacznych strat w wymiarze kosztów produkcyjnych (niepotrzebnych), ale przede wszystkim do marnotrawienia surowców i materiałów produkcyjnych. Zmienność portfela zamówień, dynamika sprzedażowa wywołuje perturbacje w systemie zaopatrzenia Firmy, spowodowane pewną bezwładnością systemu planowania oraz realizacji zakupów materiałowych.

Celem pracy było zatem zaproponowanie rozwiązań mających przyczynić się do minimalizacji finalnych kosztów niszczonych surowców (szkolenia, opiekun projektów produktowych, standaryzacja zamówień, regularna weryfikacja asortymentu). Część z tych rozwiązań została już wdrożona w badanym przedsiębiorstwie. Wymierną korzyścią dla Firmy było obniżenie strat z tytułu niszczenia surowców w kwocie ponad 1,7 mln PLN (dane za rok 2020 podane w pracy).”

 

Praca nr 15 - zaopiniowana przez dra inż. Edmunda Przybyłowicza

Autor: inż. Igor Przybyła, Politechnika Poznańska

Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu

Promotor: dr inż. Tomasz Gajewski

Tytuł pracy: Modelowanie wybranych struktur Twierdzy Poznań na podstawie badań georadarem 

„Praca dyplomowa (…) inż. Igora Przybyły jest unikatowa w nawiązaniu do wymogów stawianych pracom na tym poziomie. Dotyczy ona badań georadarowych na terenie Politechniki Poznańskiej w celu odnalezienia pozostałości Twierdzy Poznań. W pracy opisano przebieg badań a uzyskane wyniki wykorzystano w celu stworzenia modelu trójwymiarowego domniemanej struktury militarnej wykrytej w podłożu gruntowym. Przy wykorzystaniu danych archiwalnych podjęto próby odnalezienia pozostałości Fortu Rauch w Kampusie Politechniki Poznańskiej. Dyplomant posługując się wynikami badań georadarowych zamodelował Bramę Kaliską fortu, umieszczając jej wzorzec na zdjęciu współczesnej architektury Kampusu. Model wydrukował w druku 3D. Tego typu forma stanowi nowoczesną formę inwentaryzacji przed ewentualnymi pracami ziemnymi pod przyszłe inwestycje i pozwala na uniknięcie kolizji z zabytkami historycznymi lub ich pozostałościami konstrukcyjnymi znajdującymi się w podłożu gruntowym.

Praca wykracza poza standardową wiedzę zakresem wykorzystanych metod. Implementacja technik geolokalizacji w oparciu o rzeczywisty obiekt (budynki Politechniki Poznańskiej) jest bardzo oryginalną formą prowadzenia analizy. Zarówno promotor jak i student wykazali się unikatową formą prowadzenia pracy inżynierskiej. Praca posiada walory interesujące ze względu na historię obiektów Uczelni. Zlokalizowane rzeczywiste fundamenty odzwierciedliły przypuszczenia oraz zweryfikowały posiadaną wcześniej wiedzę.

Praca zasługuje na wyróżnienie z uwagi na istotność osiągniętych rezultatów, praktyczny aspekt wyników, poprawność zredagowania, pozyskanie nowej wiedzy i wskazanie techniki georadarowej do prowadzenia badań na terenach objętych ochroną konserwatorską.”

 

Praca nr 18 - zaopiniowana przez mgra inż. Wiesława Pieprzyka

Autorzy: inż. Maciej Jesse, inż. Zofia Frąckowiak, Politechnika Poznańska

Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki

Promotor: dr inż. Marta Drążkowska

Tytuł pracy: System wizyjny do segregacji Tetra Paku i Plastiku

„Przedmiotem pracy było opracowanie systemu automatycznej segregacji odpadów, plastiku od opakowań Tetra –pak, zwanych powszechnie kartonikami. Temat pracy wpisuje się w aktualną potrzebę przetwarzania i recyklingu odpadów. Zagadnienie segregacji w/w odpadów, realizowane jest, w większości zakładów ręcznie. Wybór metody selekcji odpadów, ma istotny wpływ na efektywność całego procesu. Metody segregacji wykorzystujące: czujniki pola elektrycznego lub metody wagowe , z uwagi na cechy segregowanych materiałów, nie sprawdzają się. Autorzy pracy, zastosowali system wizyjny, modyfikując klasyczne techniki przetwarzania obrazu, wykorzystując algorytmy sieci neuronowych. W ramach pracy, zaprojektowano i wykonano modelu stanowiska segregacji odpadów. Elementy składowe modelu to: kamera internetowa, taśmociąg, serwonapęd z ramieniem segregującym oraz mikrokomputer sterujący Raspberry Pi. Dokonano wyboru metody klasyfikacji obiektów, opracowano program selekcji obrazów, program sterowania elementami systemu, wyznaczono optymalne parametry robocze elementów systemu. Zaimplementowano do systemu, zestaw obrazów uczących, segregowanych elementów, w ilości ponad 2000 szt. Przeprowadzono próby funkcjonale modelu z wynikiem pozytywnym. Uzyskano zadawalającą dokładność klasyfikacji na poziomie 98%. Dodatkowo we wnioskach, wskazano elementy i parametry, mające wpływ na niezawodność systemu i szybkość klasyfikacji. (…) Z uwagi na wysoką ocenę merytoryczną pracy, nowatorskie rozwiązanie problemu, oraz możliwość praktycznego zastosowania, uważam, że praca kwalifikuje się do wyróżnienia.”

 

Praca nr 20 - zaopiniowana przez dra inż. Ryszarda Matusiaka

Autorka: inż. Natalia Tabaka, Politechnika Poznańska

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki

Promotor: dr inż. Katarzyna Ratajczak

Tytuł pracy: Koncepcje projektowe instalacji wentylacji i ogrzewania dla budynku biurowego z wykorzystaniem technologii BIM 

 

„Technologia BIM (Building Information Modeling) umożliwia wspomaganie procesu realizacji inwestycji budowlanych od etapu projektowania obiektu aż do jego rozbiórki. Jest najszybciej rozwijającą się technologią rewolucjonizującą rynek i pomaga optymalizować proces projektowania oraz realizacji obiektów budowlanych, umożliwiając podejmowanie działań przez wszystkich uczestników procesu budowlanego i przyspieszyć proces projektowy. W pracy opracowano koncepcje projektowe instalacji wentylacji i ogrzewania budynku biurowego za pomocą całych komponentów 3D, zaś inwestor poprzez odwzorowanie wyglądu instalacji może wybrać lub skorygować dobór kształtu elementów nawiewnych, ich koloru oraz instalacji ogrzewania, przez co umożliwia ich optymalizację oraz pozwala na realizację budynku energooszczędnego. Praca została obroniona 31.01.2022 r. Z uwagi na wkład pracy w dostosowanie do warunków krajowych technologii BIM proponuję jej wyróżnienie.”

 

Strony not.poznan.pl wykorzystują pliki cookie (tzw. ciasteczka). Korzystając z serwisów not.poznan.pl wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej.

Kliknij tutaj, jeśli wyrażasz zgodę na ich używanie